Foto:
Striatic

10 animovaných filmů, které musíte vidět

25.07.2011 / Peter / 122  

V Japonsku vznikne asi 150 animovaných seriálů a filmů ročně! To neni zrovna málo, ale kde vzít tolik času to všechno sledovat?

Jsou ale takové, které byste neměli přehlédnou. Tady je seznam deseti z nich.

Ghost In The Shell (1995)

Dnes již kultovní sci-fi, kterému byla předlohou stejnojmenná manga z roku 1989. Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kde se stírájí rozdíly mezi člověkem a strojem. Spousta filozofování na téma stroj a duše (v tomto jde druhý díl ještě dál), akce a taky skvělá animace.

Opravdový cyber-punk, který byl dokonce ispirací pro film Matrix.

Cowboy Bebop: Knockin' on Heaven`s Door (2001)

Spike Spiegel je jen obyčejný lovec odměn, který křižuje vesmír s parťákem Jetem v kosmické lodi Bebop. Nějaké to dobrodružství už k jeho povolání patří, hlavně aby byla odměna a co jíst.

Film na motivy seriálu (zatím asi nejlepší animovaný seriál jaký jsem doteď viděl), který si ale užijete i bez jeho znalosti.

My Neighbor Totoro (1988)

Po přistěhování do nového domu zjišťuje Mei a její mladší sestřička, že okolní les neni jen tak obyčejný. Bydlí tam totiž Totoro!

Na konci filmu vám bude jedno, že postráda větší příběh. Jen si užívate tu roztomilou jízdu s Tototrem a jeho kočkobusem. Klasika, která vás vráti zpět do dětství.

5 Centimeters Per Second (2007)

Tři volně propojené příběhy, které mohl prožít každý z nás. Příběhy o nacházení, naději, odloučení, ale především o lásce.

Romantika až na půdu, nechejte se unášet plynoucím příběhem a taky nádhernou animací.

Millennium Actress (2001)

Filmový režisér Genya Tachibana se rozhodne natočit dokument o slavné herečce Chiyoko Fujiwara, která se rozhodla žít v domě uprostřed lesa, daleko od pozornosti ostatních. Vyslechne si její poutavý příběh, kdy si ji jako malé všimlo filmové studio a kdy poznala svou lásku ... zbytek se musí vidět.

Několik scén je inspirováno i filmy Akiry Kurosavy (zejména Krvavým trůnem).

Grave of the Fireflies (1988)

Děj filmu se odehráva během druhé světové války, kdy americké letectvo bombarduje Japonsko. Seito a jeho mladší sestra při jednom z náletů na jejich vesnici přijdou úplně o vše a na vlastní kůži tak zažijí útrapy, které přináší válka.

Jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů.

Lupin III: The Castle of Cagliostro (1979)

Filmových dobrodružství s Lupinem je nespočet ... jedno z těch povedenějších má na svědomí samotný Hayao Miyazaki.

Padělané bankovky a dívka v ohrožení, to je to, oč tu běží.

Spirited Away (2001) 

Další z mnoha pohádek studia Ghibly. Příběh vypraví o malé Chihiro, která s rodiči na cestě do nového bydliště zabloudi do míst, ze kterých už neni tak snadné vyváznout.

Akira (1988)

Další kultovní cyberpunk. Neo Tokyo, rok 2019. Jeden z členů motorkářského gangu při nehodě získá nadpřirozené schopnosti, které ho ale postupem času začnou ovládat ... je na čase zjistit kdo, nebo co se skrývá za jménem Akira.

The Girl Who Leapt Through Time (2006)

Makoto po nehodě ve školní laboratoři zjistí, že dokáže doslova skákat časem. Patřičně toho využije ve svůj prospěch, postupně ale zjišťuje,že to nebyla nejlepší volba.

 

Víte o jiném filmu, který by si zasloužil místo v seznamu? Podělte se o něj v komentářích.

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.