GO (japonsky), baduk (korejsky), nebo weiqi (čínsky) je více jak 2 000 let stará desková hra původem z Číny, která ale v dnešní době zažívá největší popularitu v Japonsku a Koreji.
Hráči z jiných koutů světa v ní ale taky nalezli vášeň a například firma Atari i svůj název.
Jeden neznámý hráč go kdysi napsal:
Goban (hrací deska) je zrcadlem mysli hráčů jak ubíhá čas. Když mistr prohlíží záznam partie, může říci, kdy žáka postihla chamtivost, kdy se stal unaveným, kdy otupěl, a kdy služebná donesla čaj.
Pokud již go nějakou dobu hrajete, víte, že na tom něco je. Postupným kladením kamenů se učíte ovládnout svou chamtivost, hněv a hloupost.
Ale dost filozofování, něco málo k samotné hře.
Hraje se na čtvercové desce, která obsahuje 19x19 průsečíků, začátečníci ale hrají například i na 13x13, nebo 9x9.
Hra samotná potom probíhá postupným kladením černých a bílých kamenů na tyto průsečíky.
Foto: mjryall
Jak hra postupuje, jednotlivé kameny začínají nabírat, nebo naopak ubírat na svém významu. Propukaji menší boje, kde jde někdy jen o holé přežití skupin, nebo velké boje o uzemí.
Cílem hry je pak získat co největší územi na desce a pokud se zadaří, tak i nějaké zajatce.
Tolik na okraj k povaze hry, pokud vás zajímájí pravidla více do hloubky, zkuste se mrknout třeba sem, nebo si rovnou pořídit učebnici.
Vzhledem k obrovskému množství kombinací je ale go oříšek i pro svět umělé inteligence. V roce 1997 se podařilo počítači Deep Blue porazit světového mistra šachu Garry Kasparova, ale porazit program hrající go dokáže už i talentované dítě. Díky tomu si můžete udělat obrázek o tom, jak komplexní tato hra je.
V dnešní době už go není výsadou jen Asie, kluby sdružující hráče vznikají po celém světe, stejně tak se pořádají národní, nebo mezinárodní turnaje.
Nejlepší hráči světa ale i tak pochází z Asie, kde je přece jen příznívější zázemí pro rozvijení talentu, pokud možno již od dětství. Není tak třeba divu, že v Japonsku o hře vniknul například i 75ti dílný animovaný seriál Hikaru no GO, který vychází ze stejnojmenné mangy.
Pokud jde o naši malou zemi, je zde hra docela rozšířena, máme i vlastní asociaci go, kde si můžete najít vám nejbližší klub a přijít si zahrát naživo, nebo se třeba jen zajít podívat na některý z místních turnajů .
Pro ty, kteří neradi chodí ven, je tu i možnost hry po internetu. Například na webu KGS, kde stačí podle úrovně najít sobě rovného a začít hrát.
Svět go čeká, až ho pokoříte ^_^
P.S.: Atari je situace, kdy je kámen, nebo celá skupina jeden tah od svého zajetí.