Foto:
wikipedia.org

Go, weiqi, baduk ... hra císařů

27.08.2011 / Peter / 75  

GO (japonsky), baduk (korejsky), nebo weiqi (čínsky) je více jak 2 000 let stará desková hra původem z Číny, která ale v dnešní době zažívá největší popularitu v Japonsku a Koreji.
Hráči z jiných koutů světa v ní ale taky nalezli vášeň a například firma Atari i svůj název.

Jeden neznámý hráč go kdysi napsal:

Goban (hrací deska) je zrcadlem mysli hráčů jak ubíhá čas. Když mistr prohlíží záznam partie, může říci, kdy žáka postihla chamtivost, kdy se stal unaveným, kdy otupěl, a kdy služebná donesla čaj.

Pokud již go nějakou dobu hrajete, víte, že na tom něco je. Postupným kladením kamenů se učíte ovládnout svou chamtivost, hněv a hloupost.

Ale dost filozofování, něco málo k samotné hře.

Hraje se na čtvercové desce, která obsahuje 19x19 průsečíků, začátečníci ale hrají například i na 13x13, nebo 9x9.
Hra samotná potom probíhá postupným kladením černých a bílých kamenů na tyto průsečíky.

Foto: mjryall

Jak hra postupuje, jednotlivé kameny začínají nabírat, nebo naopak ubírat na svém významu. Propukaji menší boje, kde jde někdy jen o holé přežití skupin, nebo velké boje o uzemí.

Cílem hry je pak získat co největší územi na desce a pokud se zadaří, tak i nějaké zajatce.

Tolik na okraj k povaze hry, pokud vás zajímájí pravidla více do hloubky, zkuste se mrknout třeba sem, nebo si rovnou pořídit učebnici.

Vzhledem k obrovskému množství kombinací je ale go oříšek i pro svět umělé inteligence. V roce 1997 se podařilo počítači Deep Blue porazit světového mistra šachu Garry Kasparova, ale porazit program hrající go dokáže už i talentované dítě. Díky tomu si můžete udělat obrázek o tom, jak komplexní tato hra je.

V dnešní době už go není výsadou jen Asie, kluby sdružující hráče vznikají po celém světe, stejně tak se pořádají národní, nebo mezinárodní turnaje.

Nejlepší hráči světa ale i tak pochází z Asie, kde je přece jen příznívější zázemí pro rozvijení talentu, pokud možno již od dětství. Není tak třeba divu, že v Japonsku o hře vniknul například i 75ti dílný animovaný seriál Hikaru no GO, který vychází ze stejnojmenné mangy.

Pokud jde o naši malou zemi, je zde hra docela rozšířena, máme i vlastní asociaci go, kde si můžete najít vám nejbližší klub a přijít si zahrát naživo, nebo se třeba jen zajít podívat na některý z místních turnajů .

Pro ty, kteří neradi chodí ven, je tu i možnost hry po internetu. Například na webu KGS, kde stačí podle úrovně najít sobě rovného a začít hrát.

Svět go čeká, až ho pokoříte ^_^

 

P.S.: Atari je situace, kdy je kámen, nebo celá skupina jeden tah od svého zajetí.

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.