Utada Hikaru

23.09.2011 / Peter / 125  

Roku 1983 se v New Yorku narodila enka zpěvačce Keiko Fuji a producentovi Teruzane Utada dcera Utada Hikaru. Už od narození tak byla Utada obklopena hudbou, ale když viděla, že rodiče neměli příliš stabilní příjem a neváhali prodat třeba i auto, aby měli na nájem nahrávacího studia, život umělce ji příliš nelákal.

Utada už v deseti letech se svou matkou nahrávala skladby pod pseudonymem U3. Její samostatný první vydaný singl byl ale až cover skladby Close to You od The Carpenters, který vydala pod novým pseudonymem Cubic U v roce 1997. V roce 1998 pak v Japonsku a USA vyšlo její první anglické album Precious. V patnácti tak měla Utada na kontě první album, kterému se ale nedostalo většího ohlasu.

Během natáčení alba Precious přišla nahrávací společnost s otázkou, jestli by dokázala psát texty i v japonštině. Utada se tak v Japonsku začala soustředit více na psaní vlastních věcí, namísto pokoušení stát se idolem (náctileté zpěvačky, kterým odzvoní jakmile přestanou být náctileté).

Vznikly tak v roce 1998 dvě skladby Automatic/Time Will Tell a Movin' on Without You, které se staly okamžitým hitem.

Dlouho tak na sebe nenechalo čekat její první japonské album, které celé napsala a komponovala sama, s názvem Frist Love. Album vyšlo v roce 1999 současně se stejnojmeným pilotním singlem. Dodnes se alba celosvětově prodalo více jak 10 milionů kopii a stalo se tak nejprodávanějším albem v japonské historii vůbec.

Utada Hikaru tak byla v patnácti letech katapultována na pomyslné výsluní japonské pop music.

Za podpory singlů Addicted to You, Wait & See: Risk, For You/Time Limit a Can You Keep a Secret? vychází po dvou leté pauze v roce 2001 druhé japonské album Distance.

Ve stejném roce taky vystupuje v pořadu MTV Unplugged jako dosud nejmladší učínkující (současně taky jako třetí Japonský, před ní to byli dvakrát Chage and Aska).

V roce 2002 pak vydává třetí japonské album s názvem Deep River. Se singlem Hikari, který je na albu, se mohli setkat hráči ve videohře Kingdom Hearts pro kterou se stal tématickou skladbou. Pro anglickou verzi hry dostal i anglický text a název Simple and Clean.

Další dva roky jejího života jsou ve znamení svatby s Kazuaki Kiriya, který režíroval její videoklipy, a připravy nového anglického alba.

Pro svůj anglický projekt začala používat nový pseudonym Utada, pod kterým v roce 2004 vychází v USA album Exodus. Jde o její druhé anglické album, které přináší trochu jiný styl oproti předchozí tvorbě, sama Utada ho označila jako experimentální.

Manželství jí ale dlouho nevydrželo a po čtyřech letech se v roce 2007 Utada a Kazuaki rozvádí. Ve stejném roce vydává i své čvrté japonské album pod názvem Ultra Blue. Album podpořilo její teprvé druhé turné Utada United (první bylo Bohemian Summer v roce 2000), kde prezentuje i několik skladeb z anglického alba Exodus.

Její zatím poslední, v pořadí páté, japonské album vyšlo v roce 2008 pod názvem Heart Station. Album obsahuje i velice populární baladu Flavor of Life, která vyšla ještě rok před samotným albem a stala se nejprodávanějším digitálním singlem celosvětově vůbec s úctyhodným počtem 7,7 milionů stáhnutí.

Během práce na albu Heart Station pracovala současně i na novém, v pořadí třetím, anglickém albu, které vyšlo v roce 2009 názvané This is the One, které v USA a UK podpořila i koncerty.

Tím se už pomalu dostáváme do současnosti.

V prosinci 2010 Utada uspořádala dva koncerty nazvané Wild Life, jeden z nich byl živě přenášen na internetu do celého světa a zanedlouho na svém blogu oznámila, že si dáva pauzu na neurčito a chce se věnovat poznávání nových věcí a světa.

Utada Hikaru ovládá plynně japonštinu, angličtinu a francoužštinu, ráda čte, navštěvuje muzea a galerie, nebo poslouchá hudbu z šedesátých let. Letos oslavila své 28. narozeniny.

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.