Hudba z roku 2011

17.12.2011 / Peter / 120  

Pomalu se blíží nový rok a s ním i období ohlížení za rokem uplynulým. Pojďme se spolu ohlédnout za tím co přinesl rok 2011 ve světě hudby.

Pro evropského fanouška to byl rok plný možností.

Intenzita s jakou východní kapely koncertují i v Evropě se stále zvětšuje a tak vidět svého oblíbence už neznamená střádat na letenku do dalekého Japonska. Letos bylo možné na starém kontinentě vidět spoustu zvučných jmen, jako třeba MUCC, Dir en Grey, Maximum The Hormone, Mono, Tokyo Ska Paradise Orchestra, DJ Krush, Ryuichi Sakamoto, Blood Stain Child, MIYAVI, nebo i znovu hrající legendu X Japan. Tohle tempo se nezastaví ani příští rok, kdy se už teď můžete těšit například na L'Arc~en~Ciel, kteří v rámci svého turné k dvacátemu výročí fungování kapely projedou i Evropu. Muzikanti se jako každý rok činili i ve vydávání singlů a desek. Z toho nepřeberného množství bych rád vypíchnul několik alb, které určitě stojí za pozornost.

Kazuyoshi Saito - 45 stones

Neuplynul ani rok od poslední desky a Saito je tu opět s novou. Jmenuje se 45 Stones a symbolizuje tak, stejně jako dřívější deska 35 Stones, jeho věk. Pro zajímavost, narodil se týden před prvním koncertem Beatles v Japonsku, kteří jsou pro něj velkou inspirací.

Tokyo Jihen - Dai Hakken

V pořadí už páta deska této kapely v čele se zpěvačkou Shiinou Ringo. Dle mého jedna z nejlepších věcí, která letos v zemi vycházejícího slunce vyšla ^_^.

Sleepy.ab - Mother Goose

Kapela z Hokkaida, která ve svých začátcích dostala nálepku "J-Radiohead", pro podobnost s touto kapelou. Posuďte sami jak jsou na tom teď se svým novým albem.

Nujabes - Spiritual State

Jun Seba aka Nujabes opustil tento svět minulý rok, ve věku 36 let. Toto posmrtné album je tak nejspíš poslední vzpomínka na jeho tvorbu. I když kdoví kolik toho má ještě v šuplíku. Chill-out!

Dir En Grey - Dum Spiro Spero

"Dokud dýchám, doufám", to je název nové desky, která vychází dva roky po kritikou vyzdvihovaném albu Uroboros. Dir en Grey se letos pokouší zvednout laťku sami sobě zase o něco výš. S trochou štěstí je snad příští rok uvidíme opět v ČR.

Bonnie Pink - Back Room

Bonnie letos, namísto výběrové desky, vytvořila jako ohlednutí za lastní tvorbou z posledních patnácti let, desku v podobě nových aranžmá známých hitů z období od druhého alba Heaven's Kitchen. Popík od konce devadesátek do současnosti v novém kabátě, to je Back Room.

Tatsuro Yamashita - Ray Of Hope

Človek, který má na svědomí dnes už vánoční klasiku "Chrismas Eve" vydal po šesti letech nové album, které asi nejvíc ocení hlavně starší ročníky. Never Grow Old, zpívá skoro šedesátiletý Tatsuro...

Kdo byl letos pro vás ten nej?

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.