Foto:
picdrops

Tokyo Tower

09.01.2012 / Peter / 172  

Tokyo Tower, připomínající Eiffelovu věž v Paříži, leží v samém srdci města u parku Shiba. Je symbolem počátku televizní éry a ekonomického růstu země po druhé světové válce.

Věž slouží především jako televizní vysílač, a proto bude dobré seznámit se nejdřív stručně s historií televizního vysílání v Japonsku, které se stavbou úzce souvisí.

První poválečnou televizní stanicí v Japonsku se stala NHK (Nippon Hoso Kyokai), která začala vysílat v roce 1953. V tomto období se ale ekonomika stále vzpamatovávala z následků války, takže pro většinu domácností nebyl ještě vlastní televizní příjimač finančně dostupný.

Komerční televize NTV (Nippon Television) tuto situaci vyřešila po svém. Nakoupila několik televizí, které pak umístila na ta veřejná místa, kde se nejčastěji shromažďovali lidé, a vysílala tak svůj program. Díky tomu začalo nové médium získávat na popularitě a počet přijímačů v domácnostech se pomalu začal zvyšovat. K největšímu nárůstu počtu televizí došlo ale až v roce 1959 především díky vlně zájmu o přímý přenos císařské svatby prince Akihita s Michiko Shoda.

Teď se ale vraťme zase o pár let nazpět.

Od roku 1953 vzniklo v Tokiu více stanic než jen NHK nebo NTV, přičemž každá z nich měla pro své účely i vlastní vysílač. Proto se vláda rozhodla postavit jediný televizní vysílač, který by pokryl signálem celý region Kanto.

Konstrukcí věže byl pověřen Naito Tachu, který měl tehdy za sebou již zkušenosti s navrhováním podobných staveb – byl například autorem plánů televizní věže v Nagoya. Teď před ním ale stála výzva, neboť dostal za úkol postavit nejvyšší věž na světě (v té době držela rekord Eiffelova věž, tyčící se do výšky 320 m) a odolnou proti zemětřesení (při velkém Tohoku zemětřesení v roce 2011 se jen trochu prohla anténa).

Měla se stát symbolem poválečné obnovy Japonska a dát obyvatelstvu naděj na lepší zítřky.

Stavba věže byla zahájena v roce 1957 a bez větších potíží pokračovala až do října 1958, kdy byla dokončena s výškou 332,5 m včetně antény, o 13 m více než tehdy měřila věž Eiffelova (ta je dnes díky nové anténě o 4 m vyšší).

Součásti stavby jsou dvě rozhledny ve výšce 150 m a 250 m. Nižší je dvoupatrová a nabízí i prostory s kavárnou a pódium pro hudební vystoupení. Pod věží je pak ještě čtyřpatrová budova s muzeem, akváriem, restauracemi a obchody.

Aby splňovala pravidla letecké dopravy je věž natřena oranžovou barvou s bílýmy pruhy. Ku příležitosti olympiády v roce 1964 pak byla po stranách instalovány světla, které na věži zůstaly až do roku 1989, kdy věž dostala nové osvětlení jako dárek ke třicátému výročí své dostavby. Od té doby se na ní vystřídalo několik dalších osvětlení při různých zvláštních příležitostech, jako jsou Vánoce, Den svatého Patrika, Den svatého Valentýna (ano, pořád jsme v Japonsku ^_^), nebo např. ku příležitosti japonské premiéry filmu The Matrix Reloaded.

Tokyo TowerTokyo Tower a change of colors 2009Tokyo Tower with

Tokyo Tower's Tridente viewstokyo tower was coloured on green

Dnes je ale stavba především turistickou atrakcí, protože od roku 2011 už všechny stanice vysílají digitálně a na to je Tokyo Tower doslova krátká. Tento rok ji coby vysílač vystřídá nová věž Tokyo Sky Tree s výškou 643m, která bude dokončena už v únoru.

Dostanete-li se do Tokia, určitě věž navštivte. Jde o důležitou součást historie města.


Zvětšit mapu

P.S. Pokud se budete chtít přenést do Tokia v období stavby věže, zkuste film Always san-chome no yuhi (Always - Sunset on Third Street).

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.