Ringo Shiina a Tokyo Jihen

26.02.2012 / Taro / 118  

Je mnohem obvyklejší, že se hudebníci proslaví nejdříve jak členové kapely a teprve pak se vydají na sólovou dráhu. Ringo Shiina (椎名林檎) to udělala přesně obráceně. Po velmi úspěšných několika letech sólové kariéry se rozhodla  založit kapelu z členů vlastní doprovodné skupiny. Dle mého skromného názoru jednu z nejlepších na současné scéně. Ale na jak dlouho? Od roku 2003 až do letoška byla Ringo aktivní hlavně jako členka a frontmanka (nebo front-woman, nevím, co je přesnější) skupiny Tokyo Jihen (東京事変).

Ringo , která na sebe již v letech tomu předcházejících  upozornila na několika festivalech a soutěžích, vyšel debutový singl Koufukuron (幸福論) na jaře roku 1998. Představila se nejen jako zpěvačka ale jako tehdy teprve dvacetiletá, ale již velmi schopná autorka. Jablka ve videu jsou jasným odkazem na její pseudonym „Ringo“ 林檎. Kromě pocty bubeníkovi Beatles  prý tato přezdívka vznikla tak, že náctiletá Yumiko (to je její opravdové křestní jméno) byla stydlivá a při veřejném vystupování před lidmi se styděla tak, že se červenala jako jablíčko.

Ringo hned ze začátku upoutala svým až temným image a inteligentními texty. Na přelomu tisíciletí tvořila společně s Utada Hikaru vrchol japonské popové scény, alespoň co se zpívajících autorek týče. Píseň Honnou (本能) vyšla v roce 1999 jako pilotní singl k jejímu druhému albu Shouso Strip (勝訴ストリップ) z následujícího roku.

V roce 2002 vydala dvojalbum cover verzí Utaite no Myori a v následujícím roce desku Karuki Zamen Kuri no Hana, zatím poslední sólovou řadovou desku. Jak už to chodí, když je někdo na vrcholu, měla Ringo za sebou doprovodnou kapelu složenou z muzikantů patřících mezi ty nejlepší. Rozhodla se přestat vystupovat jako sólová zpěvačka a z členů této kapely v roce 2003  založila skupinu Tokyo Jihen(東京事変), která se překládá do angličtiny jako Tokyo Incidents. 

Složení skupiny bylo v prvních dvou letech její existence následovné: Seiji Kameda (亀田誠治) – baskytara, kontrabas, 刃田綴色 (Toshiki Hata) – bicí, HZM – klavír, klávesy (2003 – 2005), Mikio Hirama ( ヒラマミキオ)- kytara.

Po úspěšném debutovém albu Kyoiku (教育)z roku 2004 se klávesista HZM rozhodl věnovat více svému jazzovému projektu PE’Z a Tokyo Jihen opustil. Stejně učinil Mikio Hirama, který dal přednost své sólové dráze coby zpěvák a autor. Přestože za klávesy usedl poměrně záhy Ichiyo Izawa (伊澤一葉), kytaristu, který by byl ochoten věnovat se Tokyo Jihen naplno, trvalo o něco déle. Nakonec se postu kytaristy ujal Ukigumo (浮雲). V této sestavě Tokyo Jihen hraje dodnes.

Následovalo album 大人(Adult) z roku 2006. Videa z tohoto alba vyšla také na DVD ADULT VIDEO. Naleznete na něm například skladbu Shuraba (修羅場)

Diskografie Tokyo Jihen dále čítá studiová alba 娯楽 (Variety) – 2007, スポーツ(Sports) – 2010, Dai Hakken (大発見) – 2011  a Color Bars-2012, několik DVD jak z koncertů tak klipů, 10 singlů a několik výběrů.

Hudba této kapely je směsicí rocku, jazzu a popu (ať už tyto pojmy znamenají cokoliv) s občasnými výlety jinam. Potěší jak milovníky chytlavých refrénů, tak hudebníky, kteří ocení um hráčů a chytré aranže.

Příklad skladby „rockové“ s jazzovou basovou linkou a dokonce i krátkým bicím sólem je skladba „Killer Tune“ z alba Variety:

Mnohem jazzovější skladbou s částí zpívaném ve stylu tradičního japonského Enka je skladba "Kurumaya san" (車屋さん) z DVD Tokyo Incidents Vol.1:

Letošní album Color Bars je krátké a doprovází jej turné Domestique Bon Voyage, jejíž název napovídá, že bohužel pro všechny fanoušky této jedinečné kapely se Tokyo Jihen letos rozpadá. Už za pár dní, 29. února 2012, se koná poslední koncert tohoto závěrečného turné. Jaké má Ringo plány do budoucna, není známo a nezbývá než doufat, že se můžeme těšit na více skvělé muziky.

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.