Kansai - část první: Osaka

12.04.2013 / Taro / 128  

Kansai je jedním z regionů Japonska. Sestává z prefektur Mie, Hjógo, Ósaka, Wakajama, Kjóto, Nara a Šiga. Jedná se o starobylé centrum Japonska, kolébku japonské kultury a starověká a středověká hlavní města (Asuka, Nara, Kyoto neboli Heian-kyo) se nachází právě tady. Obyvatelé Kansaie mluví osobitým nářečím srozumitelným ostatním Japoncům pouze díky oblibě komiků Downtown a jim podobných. Slyšel jsem o Ósace od mnoha Japonců, že se jedná o nejvíc "cool" město Japonska, a tak nejen proto jsem svůj zatím poslední výlet do Japonska zaměřil právě na tuto oblast.

Ósaka je druhým největším městem Japonska a nabízí tvář trošku alternativní vůči nablýskanému obru Tokyu. Je to metropole západní části země. Má pověst ošuntělého města s vysokou kriminalitou. Nicméně mějme na paměti, že "vysoká" kriminalita v Japonsku znamená, že to jsou čísla podobná tak možná Strakonicím, akorát že v třímilionovém městě.

Ósaka-džó, ósacký hrad, nechal postavit Hidejoši Tojotomi, chlapík, co sjednotil Japonsko, jehož autoritu před císařem musel uznat i samotný Tokugawa Iehasu. Jedná se tedy o dobu Azuči-Momojama, přelom 16. a 17. století, těsně před začátkem období Edo, kdy se po smrti Tojotomiho faktické vlády ujal právě šógun Tokugawa Iehasu a započal tím dva a půl století míru ale taky naprosté izolace Japonska od okolního světa. Hrad v historii několikrát vyhořel a byl znovu postaven. Výlet sem je zajímavou exkurzí do historie Japonska od konce 15. století do 20. století (období Azuči-Momojama, Edo, Meidži a Taišó) a stojí za to, když se už do Ósaky dostanete. Z hlavní věže je navíc krásný výhled na město.

Poblíž zastávky Šinsaibaši je čtvrť Dótonbori, bývalá vykřičená čtvrť dnes ne nepodobná Šibuji v Tokiu. Čtvrť je plná krabích restaurací a křiklavých reklam. Jednou z pochoutek, které stojí za to zkusit, je takojaki, chobotničí kulitčky, specialita Ósaky, která se hodí jako svačinka, na kterou se můžete zastavit během procházky touto městskou částí. Okonomijaki, japonská palačinka, pochází také z tohoto města a ani tuto zkušenost je dobré nenechat si ujít.

V sousedství Dótonbori se nachází Amerikamura, hlavní centrum pro nákupy oblečení hyper moderního, třebaže někdy obnošeného. Kromě toho se jedná také o místo, kde narazíte na nejvíce cizinců, alespoň těch evropských a amerických.

Dále je zajímavá tržnice v okolí zastávky Tsuribaši, centra korejské komunity. Naleznete zde vše, co se v Japonsku a Koreji jí, často tak čerstvé, že nevíte, jestli to ještě nepoleze, nejlepší kimči mimo Koreu a mnoho korejských restaurací.

Výlet do Ósaky je zajímavou zkušeností a třebaže na její velikost zde (ostatně podobně jako v Tokyu) najdete poměrně málo historických památek, jedná se o místo, kterému je dobré věnovat pár dnů pobytu. Dělat tu je co, ať už vašim zájmem je téměř cokoliv.

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.