Foto:
ohsarahrose

Kansai - část druhá: Nara

31.05.2013 / Taro / 65  

Nara je městem starobylých buddhistických chrámů a srnek. Byla hlavním městem Japonska v obdobím pojmenovaném výmluvně Nara džidai, tedy v letech 710 až 784, v době, kdy se upevňovala pevná pozice buddhismu v japonské společnosti. Nachází se asi půl hodiny vlakem od Ósaky. Chrámy obsahují řadu artefaktů z období Asuka a Nara, tj. Od 6. do 8. století. Hlavně turisté se zájmem o historické památky si zde přijdou na své. Pro ty hravější toto místo nabízí všudypřítomné srnky, které rozhodně nejsou plaché. Výlet sem také nabízí příjemnou změnou od ruchu velkoměsta kansaiské megalopolis Ósaka-Kjóto-Kóbe. 

Hlavní turistickou atrakcí je tzv. Velký Buddha, Daibutsu, v chrámu Tódai-dži v pěší vzdálenosti od nádraží. 

Tato socha je největší bronzovou podobiznou Buddhy na světě. Chrám sám o sobě stojí za prohlídku. Je rozlehlý a za hlavní budovou jsozahrady, ve kterých stojí další budovy přilehlé k chrámu : Sangatsudó – tedy „březnová modlitebna“ a Nigatsudó – „únorová modlitebna“, ze které lze vidět Naru jako na dlani.

Tódajdži se nachází v Nara Parku, který je nejen centrem města, ale je také středem veškerého srnčího a jeleního dění. Sudokopytníci se okolo chrámu Tódai-dži nachází houfně a za kousek sušenky se přátelí s turisty. 

Jakuši-dži, který kromě hlavního chrámu a čítárny sestává ze dvou velkých pagod, obsahuje také několik soch Buddhy a jeho opatrovníků. Zvláštní na tomto chrámu je směs stylů, ve kterých jsou tyto sochy a jejich piedestaly postaveny. Je vidět, že globalizace není žádnou novinkou, neboť v nich lze nalézt elementy řecké, indické, perské a samozřejmě čínské.

Podobně to je s chrámem Tošódai-dži kousek na sever od Jakuši-dži, která má dřevěné sloupy stavěné v helénistickém stylu. Chrám byl založen čínským mnichem, který se jmenoval Ganjin Wajo, a jehož hrobka je součástí parku okolo hlavního chrámu, tzv. Golden Hall.

Za zmínku a za shlédnutí dále stojí Kófukudži s hrobkami významných osobností japonské historie. Ten se taktéž nachází v Nara Parku.

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.