Kansai - část třetí: Kjóto

14.07.2013 / Taro / 113  

Kjóto je z měst Kansaie asi nejznámější pro svou bohatou historii. Bylo hlavním městem Japonska a sídlem císaře od období Heian do počátku odbobí Meidži, tzn. od roku 794 do roku 1869, a je plné chrámů a dalších památek. 

Areál chrámu Rakuon-dži, neoficiálně Kinkaku-dži, je malebnou zahradou na okraji Kjóta s rybníkem uprostřed, u kterého stojí „zlatý pavilon“, Kinkaku,  postavený, stejně jako celá zahrada, ve stylu období Muromači (tj. 14. až 16. století). Pavilon pokrytý pravým zlatem dal také chrámu onen neoficiální název.

Skutečně nevšední a zen buddhistický zážitek je ovšem Rjóan-dži, jehož centrum představuje areál o 340-ti metrech čtverečných posypaný štěrkem, po kterém je rozmístěno 15 kamenů různých velikostí. Je na divákovi rozhodnout, zda jsou jejich rozmístění a velikost náhodné. Tato struktura má donutit návštěvníka k zamyšlení nad její symbolikou znázorňující svět. Jedná se o velmi „zenovou“ zkušenost a je to něco, co je třeba nenechat si ujít, máte-li rádi přemýšlení, rozjímání či meditaci.

Z jiného soudku je čtvrť Gion, ve kterém je možné vidět Maiko, učednice umění být gejšou. My jsme ale žádné ale neviděli, neboť jsme se do čtvrti nedostavili večer, kdy se tam ony dívky pohybují. I přesto jsme mohli obdivovat zachovalou a krásnou architekturu tohoto místa připomínajícího skanzen.

Bývalý císařský palác kousek od centra již neplní svou funkci. Nicméně stále není otevřen veřejnosti, a tak lze pouze obdivovat venkovní zdi. Nicméně je v pěší vzdálenosti od Gionu, tak proč se nepodívat.

V Kjótu je toho k vidění mnohem více, bohužel nám ale itinerář a peněženky nedovolily zdržet se déle než jeden den. Bezpochyby by to stálo za to.

Všechna města Kansaie bezpochyby nabízejí mnohem více, než jsem ve svých třech krátkých článcích zmínil. Navíc, co se přírodních krás týče, stojí za to navštívit jezero Biwa v prefektuře Šiga, největší jezero Japonska. Nicméně omezení jsou vždy různá a v tomto článku jsem snad nastínil nejzajímavější místa, která stojí za to navštívit, máte-li někdy cestu do západní části Japonska.

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.