Anki - užitečná pomůcka pro studium jazyků

12.10.2013 / Taro / 85  

Před asi dvěma lety jsem napsal článek o různých metodách, způsobech a druzích motivace učit se japonsky. Díky své neznalosti jsem tehdy zcela opomenul aplikaci Anki, kartičky, jednu z nejužitečnějších metod memorování, na jaké jsem narazil.

Anki je aplikace používaná pro výuku různých jazyků ale taky oborů, jako jsou anatomie, práva či psychologie. Já ji, jak vidno, používám pro japonštinu, ale věřím, že systém je pro všechny obory stejný. Na odkaze http://ankisrs.net/si zdarma stáhnete aplikaci a potom si v této sekci stáhnete vybrané studijní materiály, tzv. Decks.

Používání této aplikace je velmi snadné, různé možnosti studia si můžete buď nastavit v sekci Tools>Preferences anebo u každého decku zvlášť. Můžete tak učinit po kliknutí na zvolený deck v sekci Options. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu denní příděl studia nestačí, můžete si studium nastavit v sekci Custom Studies.

Co se mi na aplikaci Anki líbí je, že vám sama zorganizuje množství probraného materiálu za den (anebo si jej můžete přednastavit sami). Samozřejmě, že čím více si vyberete decků, tím více toho budete každý den ke studiu mít.

Další věc, která mi na této aplikaci vyhovuje a hodně mi pomohla při studiu, jsou audio stopy, které jsou dostupné u některých decků (například JLPT 2 Core 2000 vocabulary), kdy si s vjemem zrakovým pamatujete i ten sluchový, čímž se výrazně zvyšuje účinnost studia.

Pokud tato možnost neexistuje a karty jsou pouze psané, vizuální, doporučuji číst si probraná slova či fráze nahlas. Nejnovější verze Anki dokonce nabízí možnost nahrávání hlasu studenta, a tak nejen, že se vám látka bude snadněji pamatovat, ale dokonce můžete i sledovat vlastní výslovnost.

Anki je nástrojem k tomu, co bychom nazvali „biflováním“. Není to aplikace, která by nabízela rychlé naučení jazyka s minimálním úsilím. Já si ale myslím, že tyto metody jsou asi stejně věrohodné jako zázračné přípravky na hubnutí bez námahy a po japonsku se držím té cesty, která dá větší práci, ale jejíž výsledek je trvanlivější. Navíc, s Anki to nakonec tak velké úsilí ani není. Jde jen o to se každý den k učení „dokopat“. Většinu plánování a rozvržení tato aplikace už udělá za vás.

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.