Úvod do jihokorejské kinematografie

19.10.2013 / Peter / 121  

Pokud byste se rádi seznámili s tím, co nabízí korejská kinematografie, a nevíte, kde začít, vyzkoušejte jeden z následujících filmů.

Thriller Oldboy (2003)

Dae-su byl jednoho večera unesen a umístěn do vězení v podobě malého bytu, kde mu dělala společnost jen televize, díky které se taky dozvěděl o tom, že po svém únosu byl obviněn z vraždy vlastní manželky. Neměl ale nejmenší tušení, proč se to všechno děje a kým je takto vězněn. Po patnácti letech ho ale najednou jeho únosce vrátí zpět do světa, bez jakéhokoliv vysvětlení. Dae-su tak začne pátrat po člověku, který ho tak dlouho věznil a po tom, jaký to celé mělo důvod. Seznámí se během toho s mladou dívkou Seoji, která mu při jeho pátrání začne dělat společnost. Akční film, který se stal klasikou novodobé korejské kinematografie, je společně s filmy Sympathy for Mr. Vengeance a Sympathy for Lady Vengeance součástí režisérovy trilogie o pomstě.

Drama Crossing (2008)

Jong-suk Jo žije se svou ženou a malým synem v Severní Koreji, ve které vládne diktátorský režim. Když mu ale žena onemocní tuberkulózou, má velké potíže obstarat pro ni vhodný lék a tak se rozhodne přejít nelegálně hranice do Číny, kde má v plánu lék koupit a potom se s ním vrátit zpět. Jenže věci nejdou příliš podle plánu. V Číně se situace vyhrotí natolik, že mu nezbude nic jiného, než se dostat prostřednictvím německé ambasády do Jižní Koreje. Celou dobu ho ale trápí jen to, že už uběhlo spoustu času a on se ještě nevrátil zpět s lékem ke své rodině, jak slíbil. Crossing je velice poutavý film, díky kterému se podíváte na to, jaké poměry vládnou v Severní Koreji a co všechno obnáší útěk na druhou stranu hranice. Příběh je založen na skutečném příběhu uprchlíka Yoo Sang-juna z roku 2002. Obraz událostí v Severní Koreji je pak vykreslen za pomoci výpovědí dalších uprchlíku, kterých žije v Jižní Koreji několik tisíc.

Sci-Fi Save the green planet (2003)

Zemi obývají mimozemšťané přestrojení za lidi a jediný, kdo před nimi může naši planetu zachránit, je Lee Byeong-gu. Ten čtyři dny před zatměním měsíce s pomocí své přítelkyně unese šéfa chemičky s přesvědčením, ze jde o prince, pro kterého si, až zatmění nastane, přiletí jeho vesmírná loď. Další dny pak vězní domnělého prince z planety Andromeda ve svém sklepě, kde se z něj snaží dostat informace o tom, jak se věci ve skutečnosti mají a tím se utvrdit ve své teorii. Ovšem únos šéfa chemičky nezůstane bez povšimnutí a tak po únosci začíná pátrat policie. Jedno z nejoriginálnějších korejských sci-fi s trochou humoru a poselstvím na konec.

Romantická komedie My Sassy Girl (2001)

Potkali se na zastávce metra - už od prvního pohledu věděli, že si jsou souzeni a ještě tu stejnou noc strávili společně v hotelovém pokoji ... no asi to celé bylo trochu jinak ... Gyeon-woo popostrčil opilou dívku na zastávce metra, protože se potácela nebezpečně blízko kolejiště, nastoupil pak do stejného vagónu a tam se ji snažil ignorovat. Ta se ale během cesty nechová zrovna nejlíp a před tím, než usne na podlaze, naznačí svému okolí, že Gyeon-woo je tam s ní. Ten je tak donucen dívku z metra odnést a nechá ji pro jistotu přespat v hotelu. Tak se do jeho života dostane dívka, která je tak trochu drzá. Pokud máte rádi romantické komedie, tento film si nesmíte nechat ujít.

Poetické Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

Film, ve kterém se toho moc nenamluví, ale o to víc k vám bude promlouvat jeho vizuální zpracování. Mistr žije společně se svým žákem v malém chrámu plovoucím uprostřed jezera, kde ho učí správným hodnotám; to je příběh jara. Příběh léta do jejich životů přivede mladou dívku, jejíž trpící duši chce její matka vyléčit pobytem u mistra. Tím se ale celá situace zkomplikuje ... hlavně pro mladého učně. Zbytek příběhu je pak vyprávěn v dalších třech obdobích: podzimu, zimi... a jara.

   
Peter

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.