Foto:
MIXTRIBE

Deset důvodů, proč je Japonsko skvělé

09.02.2015 / Taro / 125  

Japonsko jsem si vybral jako místo pro život po letech studia jeho jazyka a kultury. Zde je deset důvodů, proč u mě vyhrála právě tato země.

 

1. Všechno funguje

V souladu s obecnou představou v Japonsku šlape vše s dechberoucí účinností, funkčnost a rychlost úřadů, příslovečně spolehlivé spoje a celková spolehlivost lidí člověku opravdu činí život snažším.

Dle mého názoru to je otázka přístupu. Když v Japonsku někdo dostane úkol, tak to prostě udělá. Bez odmlouvání a bez nechávání na později.

Tato efekitivita služeb má ale za důsledek to, že se spolehlivost očekává i od jednotlivců. To vám bude či nebude vyhovovat podle toho, jesli jste "pohodáři", kteří vše budou dělat vlastním tempem a odkládat na později, anebo radši fungujete efektivně, bez  odkládání a máte rádi dochvilnost. 

 

2. Lidé jsou (většinou) velmi ohleduplní a ukáznění

Asertivita a agresivita nejsou v Japonsku za žádných okolností považovány za dobré vlastnosti. Díky tomu se při návštěvě či delším pobytu v této zemi můžete těšit na ohleduplné chování většiny lidí, se kterými přijdete do styku. 

Jako příklad uvedu cesty vlakem. Je považováno za krajně neslušné v prostředcích hromadné dopravy telefonovat. I když se baví dva cestující, tak udržují hlasitost takovou, aby tím spolucestující neobtěžovali. Vypadá to jednoduše jako zdravý rozum. Pokud ale cestujete pravidelně po ČR či jinde po Evropě, kolikrát se vám stane, že vás někdo obtěžuje hulákáním?

 

3. Buddhismus

Zní to možná trošku "otřepaně", ale jsem rád, že žiji v zemi, jejiž společnost funguje na základě buddhistických principů. Japonci náboženství jako takové příliš nepraktikují (viz tento článek), ale hlavně princip nesobeckosti, na kterém je tato společnost postavená, mi v mnohém vyhovuje více než západní "individualistický" přístup k životu a mezilidským vztahům. 

 

4. Teplé podnebí 

Většina Japonska, anebo jeho nejhustěji osídlené části, leží v subtropickém pásmu s vlhkými léty a suchými zimami. Výsledek je takový, že si můžete vychutnat čtvero ročních dob, ale nemusíte se vypořádávat s teplotami pod nulou a podznimním a zimním sychravem. Léta jsou sice nepříjemně horká, ale já osobně dávám přednost přílišnému vedru před středoevropským zimním marastem.

 

5. Příroda

Část Japonska a okolí největších metropolí je hustě osídlená. Mimo tyto metropolitní oblasti, patřící mezi největší na světě (Tokio-Jokohama, Ósaka-Kóbe-Kjóto, Nagoja), zde ale najdete krásné hory, mnohotvárné moře a mnoho jiných zajímavých venkovských lokalit. Zatím jsem toho moc neprojel, ale těším se, až poznám tuto stránku Japonska trochu lépe.

 

6. Jídlo a zdravý životní styl

Zdali vám chutná japonské jídlo či nikoliv, je samozřejmě čistě otázka osobního vkusu. Nelze ale popřít, že japonská strava je jednou z nejdzravějších na světě. Cizinci (včetně mě), kteří zde stráví více než měsíc, většinou shodí a často vypadají a cítí se zdravěji než ve své domovině. Japonsko se chlubí jednou z nejvyšších dlouhověkostí na světě a strava k tomu určitě přispívá notnou mírou.

Navíc Japonci přistupují ke zdraví mnohem zodpovědněji než většina Evropanů. Nemluvím zde pouze o tom, že jdou k doktorovi s každým kýchnutím, ale taky množstvím pohybu, cvičení, masáží a všech možných ozdravných procedur, kterými rutinně prochází. Ne, až je problém, ale právě aby se problémům předcházelo.

 

7. Služby

Trošku to souvisí s bodem 1. Jednoduše, když něco udělat lze, tak se to neodkládá a neodmlouvá se. Těžko narazíte na zaměstnance obchodů, kteří vám budou otevřeně dávat najevo, že tuhle práci nechtějí dělat.

To se vztahuje i na úřady. Moje dosavadní zkušenost s vyřizováním formalit je taková, že vše funguje rychle a úředníci a úřednice jsou velmi ochotní. Nutno ovšem dodat, že jinak než japonsky zde na vás na úřadech (ani těch imigračních) mluvit nebudou.

8. Prodejní automaty

Mezi proslulými automaty se vším možným jsou tu zdaleka nejrozšířenější ty s nápoji. Je to maličkost, ale to, že si člověk prakticky v jakékoliv obydlené části Japonska může koupit chlazený či dokonce teplý nápoj, mi přijde velmi výhodné. Automatů je tolik a potřebují poměrně málo údržby proto, že Japonsko nemá příliš velké problémy s vandalismem.

 

 

9. Toalety

Myslíte si, že záchody plní pouze jednu funkci? Nikoliv v Japonsku. Japonské v zimě vyhřívané mísy bývají opatřeny mnoha tlačítky, jejichž funkci nebudu popisovat. Je třeba vyzkoušet. Navíc jsou tu toalety všude, na nádražích, v parcích, v obchodních centrech. A zdarma. Tuto skutečnost oceníte hlavně na cestách.

 

10. Nízká kriminalita

Japonsko má právem pověst jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. Určitě s tím souvisí to, že se jedná o jednu z nejbohatších zemí na světě. Je ale pravdou, že se Japonsko nestalo příliš násilným ani v době poválečné, kdy se země vzpamatovávala z katastrovální porážky a dvou jaderných útorků.

 

Samozřejmě tu není dokonalé vše. I v Japonsku jsou lidé lidmi a většina pozivit má i odvrácenou stránku. O negativech ale někdy jindy.

Navštívili jste někdy Japonsko? Jestli ano, co se vám tady líbilo? A jestli ne, na co byste se těšili, pokud byste se sem chystali?

 

   
Taro

Komentáře (3)
 • Gmann 11.02.2015 23:01

  Ještě jsem v Japonsku nebyl, ale už teď se pomáli učím japonsky (zatím se učím jen mluvit japonsky) a doufám že se tam někdy v budoucnu vydám. Hlavně se chcu podívat na památky a místní způsoby života. :)

 • Anyr 27.03.2015 13:20

  Já jsem v Japonsku byl poprvé v mých sedmnácti letech po roce intenzivního studia japonštiny, a nutno říct, že jsem si to užil od nasednutí do letadla až do konce zpátečního letu. Začalo to velmi, až neobvykle výřečným spolucestujícím. Byl jím zhruba sedmdesátiletý pán, který po zjištění že umím TROCHU japonsky (což je po roce i sebevíce intenzivního studia velká pravda) byl celý let k nezastavení. Sděloval mi zážitky z dovolené, ukazoval fotky, učil mě kanji, vyprávěl o japonské kultuře - o zvycích stejně jako o běžném dni od snídaně po večeři - a při vystupování mi zadržel uličku, abych mohl vstoupit, a velmi hezky se mi poklonil. Sdmdesátiletý sedmnáctiletému! Do teď mě mrzí, že jsem se s ním nemohl pořádně rozloučit a poděkovat mu.
  Vida - jeden zážitek, stručně popsaný, a hned je z toho odstavec :D Takže to shrnu - v Japonsku je skvěle. I když se snažím posuzovat ho nezaujatě, tak si myslím, že i chyby má vlastně dobré. Je pravdou, že od mého mládí se jen víc a víc stydím za to, jak se Evropané a Američané chovají, jaké zvyky tu panují a jakou kulturu jsme to vytvořili. Ale to jsem nahodil temný tón, pryč od něj.
  Ještě dodám, jak na mě působilo chování Japonců jako k cizinci. Musím uznat, že jsem někdy cítil tu příslovečnou odměřenost, ale když to člověk opravdu pochopí a naučí se to "překládat cítěním", tak se velmi brzy orientuje a odměřenost tam určitě nenajde. Oni se prostě jen někdy "bojí" a cítí se nesví, když na ně jde ne milý, tichý, slušný, usmívající se a klanějící se člověk ale místo toho vytlemený, hlasitý, fyzicky kontaktní, drzý a neupravený někdo. Ale až/pokud zjistí, že zrovna vy jste "daijoubu", pak pocítíte, že jsou opravdu pohostinní a nemají pražádné námitky proti vašemu začlenění do jejich země. Jen jsem měl pocit jedné podmínky - musíte se vzdát svých zvyků a přijmout věci tak, "jaké mají správně být". Potom budete opravdu Nihonnokata :)
  PS: Ještě jeden zážitek. Když jsem s mou kamarádkou Yasuko hledal hotel, kde jsem měl být pár dní ubytovaný, ptali jsme se na cestu jedné stařičké, maličké paní. Vůbec neodpověděla, ani na pozdrav, jen na mne vrhla vražedný pohled a zeptala se: "Američan?" a teprve po záporné odpovědi roztála jako sníh a velmi šťastně a až srdečně nám ukázala cestu s větou "Prosím, užijte si to tu co nejvíce!" :) Takže mám s Japonci opravdu mnoho, mnoho společného :D :)

 • F. 02.07.2015 21:32

  V Japonsku jsem tento rok stravil necely mesic (,ma prvni navsteva) a musim uznat ze vsech deset duvodu sedi do pismene.
  Co se odmerenosti tyce te jsem si nevsiml....staci byt proste slusny a vychovany a nesetkate se negativni reakci.
  Ale zajimal by me ten "intenzivni rok uceni"...slo by to trochu rozvest? Jako napriklad co se realne za ten rok dalo naucit atp...Rad bych se studiem zacal tak uvitam jakoukoliv radu:)
  Jde mi o to, ze za 2.5 roku bych tam rad odjel na par let a nevim ci se za tu dobu je realne naucit se alepon mluvit na nejake zakladni urovni.
  Diky F

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.