Japonsko jsem si vybral jako místo pro život po letech studia jeho jazyka a kultury. Zde je deset důvodů, proč u mě vyhrála právě tato země.
V souladu s obecnou představou v Japonsku šlape vše s dechberoucí účinností, funkčnost a rychlost úřadů, příslovečně spolehlivé spoje a celková spolehlivost lidí člověku opravdu činí život snažším.
Dle mého názoru to je otázka přístupu. Když v Japonsku někdo dostane úkol, tak to prostě udělá. Bez odmlouvání a bez nechávání na později.
Tato efekitivita služeb má ale za důsledek to, že se spolehlivost očekává i od jednotlivců. To vám bude či nebude vyhovovat podle toho, jesli jste "pohodáři", kteří vše budou dělat vlastním tempem a odkládat na později, anebo radši fungujete efektivně, bez odkládání a máte rádi dochvilnost.
Asertivita a agresivita nejsou v Japonsku za žádných okolností považovány za dobré vlastnosti. Díky tomu se při návštěvě či delším pobytu v této zemi můžete těšit na ohleduplné chování většiny lidí, se kterými přijdete do styku.
Jako příklad uvedu cesty vlakem. Je považováno za krajně neslušné v prostředcích hromadné dopravy telefonovat. I když se baví dva cestující, tak udržují hlasitost takovou, aby tím spolucestující neobtěžovali. Vypadá to jednoduše jako zdravý rozum. Pokud ale cestujete pravidelně po ČR či jinde po Evropě, kolikrát se vám stane, že vás někdo obtěžuje hulákáním?
Zní to možná trošku "otřepaně", ale jsem rád, že žiji v zemi, jejiž společnost funguje na základě buddhistických principů. Japonci náboženství jako takové příliš nepraktikují (viz tento článek), ale hlavně princip nesobeckosti, na kterém je tato společnost postavená, mi v mnohém vyhovuje více než západní "individualistický" přístup k životu a mezilidským vztahům.
Většina Japonska, anebo jeho nejhustěji osídlené části, leží v subtropickém pásmu s vlhkými léty a suchými zimami. Výsledek je takový, že si můžete vychutnat čtvero ročních dob, ale nemusíte se vypořádávat s teplotami pod nulou a podznimním a zimním sychravem. Léta jsou sice nepříjemně horká, ale já osobně dávám přednost přílišnému vedru před středoevropským zimním marastem.
Část Japonska a okolí největších metropolí je hustě osídlená. Mimo tyto metropolitní oblasti, patřící mezi největší na světě (Tokio-Jokohama, Ósaka-Kóbe-Kjóto, Nagoja), zde ale najdete krásné hory, mnohotvárné moře a mnoho jiných zajímavých venkovských lokalit. Zatím jsem toho moc neprojel, ale těším se, až poznám tuto stránku Japonska trochu lépe.
Zdali vám chutná japonské jídlo či nikoliv, je samozřejmě čistě otázka osobního vkusu. Nelze ale popřít, že japonská strava je jednou z nejdzravějších na světě. Cizinci (včetně mě), kteří zde stráví více než měsíc, většinou shodí a často vypadají a cítí se zdravěji než ve své domovině. Japonsko se chlubí jednou z nejvyšších dlouhověkostí na světě a strava k tomu určitě přispívá notnou mírou.
Navíc Japonci přistupují ke zdraví mnohem zodpovědněji než většina Evropanů. Nemluvím zde pouze o tom, že jdou k doktorovi s každým kýchnutím, ale taky množstvím pohybu, cvičení, masáží a všech možných ozdravných procedur, kterými rutinně prochází. Ne, až je problém, ale právě aby se problémům předcházelo.
Trošku to souvisí s bodem 1. Jednoduše, když něco udělat lze, tak se to neodkládá a neodmlouvá se. Těžko narazíte na zaměstnance obchodů, kteří vám budou otevřeně dávat najevo, že tuhle práci nechtějí dělat.
To se vztahuje i na úřady. Moje dosavadní zkušenost s vyřizováním formalit je taková, že vše funguje rychle a úředníci a úřednice jsou velmi ochotní. Nutno ovšem dodat, že jinak než japonsky zde na vás na úřadech (ani těch imigračních) mluvit nebudou.
Mezi proslulými automaty se vším možným jsou tu zdaleka nejrozšířenější ty s nápoji. Je to maličkost, ale to, že si člověk prakticky v jakékoliv obydlené části Japonska může koupit chlazený či dokonce teplý nápoj, mi přijde velmi výhodné. Automatů je tolik a potřebují poměrně málo údržby proto, že Japonsko nemá příliš velké problémy s vandalismem.
Myslíte si, že záchody plní pouze jednu funkci? Nikoliv v Japonsku. Japonské v zimě vyhřívané mísy bývají opatřeny mnoha tlačítky, jejichž funkci nebudu popisovat. Je třeba vyzkoušet. Navíc jsou tu toalety všude, na nádražích, v parcích, v obchodních centrech. A zdarma. Tuto skutečnost oceníte hlavně na cestách.
Japonsko má právem pověst jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. Určitě s tím souvisí to, že se jedná o jednu z nejbohatších zemí na světě. Je ale pravdou, že se Japonsko nestalo příliš násilným ani v době poválečné, kdy se země vzpamatovávala z katastrovální porážky a dvou jaderných útorků.
Samozřejmě tu není dokonalé vše. I v Japonsku jsou lidé lidmi a většina pozivit má i odvrácenou stránku. O negativech ale někdy jindy.
Navštívili jste někdy Japonsko? Jestli ano, co se vám tady líbilo? A jestli ne, na co byste se těšili, pokud byste se sem chystali?