JLPT - Japanese Language Proficiency Test

16.02.2014 / Taro / 169  

Zkouška Japanese Language Proficiency Test (JLPT), japonsky 日本語能力試験, je nejrozšířenějším způsobem, jak si studenti japonštiny mohou vyzkoušet, jak na tom jsou se studiem tohoto jazyka. Je rozdělena do pěti úrovní, kjú, z nichž nejsnažší je N5 (gokjú) a nejobtížnější N1 (ikkjú).

Jedná se o ustálenou zkoušku uznávanou kdekoliv na světě. Zkoušky jednotně vytváří The Japan Institute, takže je jedno, jestli zkoušky skládáte v Londýně, Brně nebo Tokyu. Díky jednotnosti této zkoušky je na trhu mnoho učebnic pro všechny úrovně a všechny složky té které zkoušky (slovní zásoba, gramatika, čtení, kanji, poslech)

K čemu tato zkouška slouží? Do jisté míry se jedná o zkoušku, kterou budete dělat pro vlastní radost. Motivační faktor je ale podle mě hodně důležitý a tato zkouška často plní právě tuto úlohu. Ať jste ve kterékoliv fázi studia japonštiny, můžete si vybrat cíl, směrem ke kterému se bude ubírat vaše studium. To je velmi užitečné, jste-li samouky anebo celkově učíte-li se japonsky mimo školní lavice a potřebujete motivaci k pravidelnému studiu.

Každá úroveň zkoušky je složená trochu jinak. Všechny části jsou ale shrnuty do dvou velkých bloků, mezi kterými je přestávka: Psaní a poslech. Celý test je koncipovaný jako text s výběrem z více možností.  Trošku ale vypovídá o jazykové výuce v Japonsku celkově, že teoreticky můžete tuto zkoušku složit, aniž byste uměli říct japonsky jediné slovo. Je samozřejmé, že bez schopnosti mluvit nikdo nepochopí gramatiku a hlavně nebude moct rozumět poslechovým částem zkoušky. Stejně mi přijde, že by bylo dobré si alespoň tímto způsobem vyzkoušet úroveň aktivního zvládnutí jazyka.

Sám jsem loni složil N2 a kdybych měl své dojmy z této zkoušky shrnout, tak bych řekl, že se jedná o ideální motivaci k pravidelnému studiu. V případě úspěšného složení je výborným zúročením vlastního studia. V případě neúspěchu optimálním způsobem, jak zjistit, kde vás ještě tlačí bota.  Při studiu jsem si několik měsíců před zkouškou vybral části, u kterých jsem cítil největší nedostatky (v mém případě gramatika a kanji) a procvičoval jak za pomoci učebnic, tak aplikace Anki.

Stadium své pokročilosti můžete vyzkoušet v sekci Sample Questions na oficiálních stránkách JLPT. Na těchto stránkách také najdete další praktické informace o zkoušce.

V ČR lze zkoušku složit v Japonském centru v Brně

 

   
Taro

Přidat nový komentář
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je zenbu.cz, podléhá licenci Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International.